Prečo je dôležité podnikať udržateľne?

Udržateľnosť je pre mnohých ľudí čoraz dôležitejšou témou, najmä vo svete podnikania. Klimatické zmeny naďalej ovplyvňujú naše životy, ako aj osudy všetkých ostatných druhov na celej planéte. Udržateľnejšie podnikanie sa začína uvedomením si tohto problému a pochopením, aké dôležité je vykonať zmeny – pre podnik aj pre planétu. Práve preto sme sa rozhodli pre Vás pripraviť článok o udržateľnom podnikaní a odpovedať na otázku „prečo je dôležité podnikať udržateľne?“

Udržateľné podnikanie: Čo to vlastne znamená?

Udržateľnosť podnikania je spôsob prevádzkovania podniku bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Ekologický podnik funguje v najlepšom záujme miestneho a globálneho životného prostredia, čo znamená, že podporuje komunitu a hospodárstvo závislé od zdravej planéty. Ekologicky uvedomelý podnik berie do úvahy viac než len zisk – zohľadňuje svoj vplyv na spoločnosť a životné prostredie. Takýto podnik je udržateľný, pretože prispieva k zdraviu štruktúry, v rámci ktorej pôsobí, a tým pomáha budovať prostredie, v ktorom môže podnik prosperovať.

Prečo je dôležité podnikať udržateľne?

„Veľká tichomorská odpadková škvrna“ je príkladom toho, prečo je pre podniky mimoriadne dôležité uprednostňovať udržateľnosť. Podľa vedeckého časopisu Environmental Sustainability pláva v Tichom oceáne ostrov plastov dvakrát väčší ako Texas (približne 1,6 milióna km2). Tento plast poškodzuje morské živočíchy a mikroplasty v morských plodoch môžu potencionálne skončiť v ľudskom tráviacom trakte. Tento plast by neexistoval, keby nebolo spoločností, ktoré ho používajú na výrobu a balenie výrobkov.

Jednoducho povedané, ak sa podniky nebudú správať zodpovedne, ako členovia globálneho spoločenstva, väčšina živých druhov neprežije 21. storočie. Environmental Sustainability uvádza, že „miera vymierania druhov rastlín aj živočíchov spôsobená človekom je v súčasnosti stokrát vyššia ako prirodzená miera v minulosti“.

Podľa Environmental Sustainability sme na najhoršej ceste vyprodukovať do roku 2050, 27 miliárd ton pevného odpadu v dôsledku podnikateľského prostredia, ktoré uprednostňuje rýchlu výrobu a obrat výrobkov s cieľom dosiahnuť čo najväčší zisk. Predpokladá sa, že nekontrolované emisie CO2 prispejú do roku 2050 k zvýšeniu teploty o dva stupne Celzia, čo spôsobí zvýšenie hladiny morí a nárast katastrofických poveternostných udalostí.

V štúdií o uhlíkových emisiách sa zistilo, že od roku 1988 len 100 spoločností je zodpovedných za 71 % globálnych emisií. Teraz je čas, aby sa podniky stali súčasťou riešenia, znížili emisie, množstvo odpadu a prispeli ku kultivácii planéty, na ktorej sa dá žiť. Dobrou správou je, že podniky môžu mať veľký vplyv a podľa Parížskej klimatickej dohody sa môžu podieľať na znížení emisií o 60 % do roku 2030.

Ako začať podnikať udržateľne?

Stať sa udržateľnejším v efektívnej forme nemusí byť spočiatku jednoduché, ale táto výzva stojí za to. Úspešní podnikatelia, majitelia a lídri sa na problémy pozerajú, ako na príležitosť. Teraz je vaša šanca začať podnikať udržateľne a zaviesť vo vašom podnikaní nové, inovatívne stratégie. Pripravili sme pre Vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ako začať.

  1. Začnite recyklovať v práci

Zabezpečte na pracovisku dostatok recyklačných nádob, uistite sa, že sú označené typmi predmetov, ktoré do nich patria, a ak má vaše mesto program kompostovania, využite ho.

  1. Podporte svojich zamestnancov v používaní mestskej verejnej dopravy, SAD alebo inej alternatívnej dopravy 

Zelené dochádzanie do práce by mohlo mať obrovský vplyv na životné prostredie znížením denných emisií – podporujte zamestnancov, aby tak robili, keď je to možné. Jazda na bicykli, spoločné využívanie automobilov a cestovanie autobusom. K dispozícii sú aj lacné kolobežky a elektrobicykle pre tých zamestnancov, ktorí bývajú príliš ďaleko na to, aby mohli jazdiť na bežnom bicykli.

  1. Práca na diaľku (z domu)

Práca na diaľku je technicky ďalším typom ekologického dochádzania, pretože vďaka nej sa vodiči a autá nedostanú na cesty. Niektoré pozície neumožňujú prácu na diaľku, ale ak sa dá práca vykonávať mimo kancelárie, umožnite ľuďom, aby to využili. Pracovníci na diaľku majú rovnaký vplyv na životné prostredie ako vysadenie lesa stromov: ročne eliminujú 3,6 miliardy ton skleníkových plynov spôsobených dochádzaním do práce. Práca na diaľku tiež pomáha ľuďom vyhnúť sa zdravotným rizikám spojeným s dochádzaním do práce.

  1. Prejdite na digitálne technológie

Napriek nárastu digitálnych technológií mnohé organizácie stále používajú viac papiera, ako je potrebné. Počítače, smartfóny a iné zariadenia sú integrované do pracovného prostredia; využívajte ich v maximálnej možnej miere a vyhýbajte sa používaniu papiera, kedykoľvek je to možné.

  1. Vytvorte si výbor pre udržateľnosť

Výber tímu dobrovoľníkov, ktorí sú zodpovední za iniciatívy udržateľnosti na pracovisku, môže urobiť zázraky pre vaše úsilie. Vytvára to zodpovednosť – existujú ľudia, ktorí sú za to konkrétne zodpovední a môžu sa postarať o následné kroky s ostatnými, a posilniť kultúru udržateľnosti na pracovisku. Okrem toho výbor bude udržiavať tok nápadov. Poverte ich, aby sa rozprávali s ostatnými zamestnancami o výzvach a nápadoch, a dajte im právomoc prijímať rozhodnutia.

 

Zdroje:

Článok MARYVILLE university – The Importance of Environmental Awareness When Running a Business

The Guardian – Just 100 companies responsible for 71% of global emissions, study says

 

Tím RPIC RV

Uverejnené 3.12.2022

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.