10 zelených podnikateľských nápadov pre ekologicky zmýšľajúcich MSP

Chcete začať podnikať a zároveň chrániť životné prostredie? Tieto nápady na ekologické podnikanie vám v tom pomôžu. Prinášame vám 10 ekologických podnikateľských nápadov, ako zarábať a zároveň šetriť planétu, ktoré Vás môžu odlíšiť od väčších spoločností praktizujúcich taktiku „greenwashing“ (je to forma reklamy alebo marketingu, pri ktorej sa zelené PR a zelený marketing klamlivo používajú na presvedčenie verejnosti, že produkty, ciele a politika organizácie sú šetrné k životnému prostrediu).

Čo je to podnikanie v zelenom priemysle?

 Zelený priemyselný podnik je podnik, ktorý na výrobu svojich produktov používa udržateľné materiály. Zelené priemyselné podniky sa snažia používať čo najmenej vody, energie a surovín a zároveň znižovať emisie uhlíka alebo hľadajú spôsoby, ako tieto materiály využívať obnoviteľnými a ekologickými spôsobmi.

Takýto prístup k podnikaniu minimalizuje zaťaženie prírodných zdrojov a príspevok podniku k zmene klímy. V niektorých prípadoch, ak vznikne odpad, sa opätovne použije ako energia alebo surovina.

 

Čo je to ekologický obchodný model?

 Pri tradičnom obchodnom modeli spoločnosť načrtne rozpočty na suroviny, konštrukčné procesy a spôsoby poskytovania služieb alebo distribúcie výrobkov. Zelený obchodný model, ktorý síce zabezpečuje dostatočné príjmy, uprednostňuje minimalizáciu vplyvu spoločnosti na životné prostredie namiesto maximalizácie jej zisku. Môže zahŕňať obmedzené používanie fosílnych palív a zároveň klásť dôraz na energiu dodávanú solárnymi panelmi a iné prístupy na drastické zníženie spotreby energie.

 

Ako založiť ekologický podnik?

Keďže sa spotrebitelia začali zaujímať o sociálnu zodpovednosť firiem, vznikol väčší počet ekologických podnikov, ale problémy, ktoré klimatické zmeny predstavujú, si vyžadujú mnoho riešení. Ak teda chcete začať podnikať v oblasti ekologického podnikania, najprv identifikujte ekologickú službu, ktorú v súčasnosti nikto na vašom trhu neponúka. Potom sa zamyslite nad podobne ekologicky zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorých poznáte a ktorých by ste mohli požiadať, aby sa pripojili k vášmu tímu.

Pri rozbiehaní ekologického podnikania zmeňte svoj životný štýl tak, aby odrážal hodnoty a služby vášho podniku.

 

Ktoré spoločnosti sú ekologické?

Medzi ekologické spoločnosti môžu patriť značky outdoorového oblečenia, podniky, ktoré vyrábajú plastové fľaše na opakované použitie, ekologické čistiace spoločnosti, podniky, ktoré inštalujú solárne panely, miestny recyklačný podnik a mnoho ďalších potenciálnych podnikov. Ak si chcete založiť vlastný podnik v ekologickom, zelenom priemysle, zvážte niektorý z 10 nápadov uvedených nižšie.

 

  1. Udržateľné stavebné materiály

 Možno si nemyslíte, že stavebníctvo je udržateľné, ale niektoré spoločnosti dnes poskytujú recyklované materiály na použitie v projektoch, ako je oprava infraštruktúry.

Napríklad spoločnosť Axion so svojimi ekologickými výrobkami dúfa, že zmení spôsob, akým spoločnosti uvažujú o obnove americkej infraštruktúry. Železničné spojky a pilóty tejto spoločnosti sú vyrobené z recyklovaných plastov pochádzajúcich zo spotrebiteľského a priemyselného využitia namiesto neudržateľných materiálov, ako je oceľ a betón.

 

  1. Organický catering

 Skvelým spôsobom, ako sa môžu ekologickí gurmáni podeliť o svoju vášeň pre jedlo a životné prostredie, je založiť si ekologickú stravovaciu spoločnosť. Cateringom na miestnych podujatiach a firemných obedoch s jedlami obsahujúcimi ekologické a miestne suroviny, mäso z voľného chovu a vegánske, bezlepkové a paleo jedlá oslovíte milovníkov prírody aj nadšencov zdravia a wellness.

Nezabudnite však minimalizovať vplyv na životné prostredie tým, že sa čo najviac vyhnete plastovým a papierovým výrobkom a budete kompostovať potravinový odpad.

 

  1. Ekologicky šetrný kozmetický salón

 Ak je kozmetika vašou vášňou, založte si podnikanie v oblasti krásy, ktoré schválila matka príroda. Všade sa objavujú ekologické a vegánske vlasové a kozmetické výrobky. Jedným zo spôsobov, ako tento trend využiť, je otvoriť si ekologický kozmetický salón. Môžete si otvoriť kadernícky salón, ktorý používa úplne prírodné šampóny a kondicionéry, alebo nechtový salón, ktorý používa ekologické a vegánske laky a kúpeľné procedúry.

 

  1. Udržateľné plánovanie podujatí

 Či už ide o veľké alebo malé stretnutia a podujatia, môžu vytvárať veľké množstvo odpadu a spotrebúvať cenné zdroje. Plánovači ekologických podujatí využívajú svoje odborné znalosti a zručnosti pri plánovaní podujatí na hľadanie ekologických miest, materiálov a ubytovacích zariadení.

Udržateľný manažment podujatí prospieva nielen planéte. Má aj finančné výhody a navyše vytvára pozitívny imidž organizátorov podujatí, predajcov a zainteresovaných strán, pričom zvyšuje povedomie a inšpiruje k zmene v spoločnosti.

 

  1. Ručne vyrábané prírodné/organické produkty

 Mydlá, kozmetika a čistiace prostriedky sú len niektoré z výrobkov pre domácnosť, ktoré sa dajú vyrobiť z bežných ekologických materiálov.

Iste, každý si môže nájsť recept na cukrový peeling alebo čistiaci roztok na báze octu a urobiť si ho sám, ale ak ich zabalíte a budete predávať v súpravách, vaši zákazníci budú mať tieto úplne prírodné výrobky pohodlne po ruke. Miestne trhy a podujatia sú dobrým miestom na predaj alebo si môžete založiť internetový obchod.

 

  1. Predajca na farmárskom trhu

 Vďaka ekologickému hnutiu majú tí, ktorí majú zelený palec, skvelú príležitosť zarobiť si peniaze predajom geneticky nemodifikovaných produktov bez pesticídov na miestnom farmárskom trhu.

Predaj prirodzene vypestovaného ovocia a zeleniny vám dáva výraznú výhodu oproti konkurenčným pestovateľom, ktorí používajú konvenčné poľnohospodárske metódy vrátane pesticídov. Pred začatím predaja budete možno musieť najprv získať povolenie a/alebo certifikát od miestnej zdravotnej rady.

 

  1. „Upcyklovaný“ nábytok

 Nevyhadzujte starý, rozbitý nábytok. So základnými šablónami a prístupom k elektrickému náradiu môžete rozobrať a znovu zostaviť stoličky, stoly a komody do nových kusov, ktoré môžete natrieť a predať. Regály a úložné jednotky sa dajú ľahko vyrobiť z drevených zvyškov a v závislosti od položky môžete dokonca úplne obnoviť jedinečný a cenný kus nábytku.

Prípadne môžete staré stoličky a pohovky prečalúniť a vdýchnuť im nový život. Nákup z druhej ruky neznamená len úsporu peňazí, ale pomáha aj životnému prostrediu.

 

  1. Secondhand s rôznym tovarom

 Nové veci sú zvyčajne drahé a čoskoro sa tieto náklady zvýšia. Napríklad nová kniha môže stáť 15 až 30 EUR, zatiaľ čo použitá kniha zvyčajne stojí len pár EUR.

Otvorenie obchodu s použitým tovarom nielenže ušetrí peniaze vašich zákazníkov, ale je to aj lepšie pre životné prostredie. Namiesto toho, aby ste dokonale dobrý tovar vyhodili do koša, povzbudzujte zákazníkov, aby vám darovali svoje použité veci, aby z nich mohla iná osoba získať hodnotu. Môžete predávať použité oblečenie, kabáty, knihy, kuchynské spotrebiče a nábytok.

 

  1. Inštalácia solárnych panelov

 Mnohí ekologicky zmýšľajúci majitelia domov si na svoje domy nainštalovali solárne panely a mnohí ďalší by chceli. Ak viete, ako na to, ponúknite túto službu vo svojom okolí.

 

  1. Miestny ekologický recyklačný podnik

 Je pravdepodobné, že oddelenie verejných prác vo vašom meste dohliada na verejný recyklačný program, ale mnohí odborníci tvrdia, že to, čo dáte do recyklačného koša, sa nie vždy recykluje. Niektoré obce neprijímajú všetky typy recyklovateľných kontajnerov, zatiaľ čo iné nemusia dôkladne triediť zozbierané recykláty. Otvorte si ekologickú miestnu recyklačnú firmu, ktorá vašej obci zaručí, že jej tovar bude recyklovaný.

 

Zdroje:

 

 

Tím RPIC RV

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.