Ako začať podnikať, ako živnostník?

Rozhodli ste sa začať podnikať ako živnostník a chcete zistiť čo všetko potrebujete na založenie živnosti? Pripravili sme pre vás článok, ako na to.

 

Podnikať môžete ako právnická osoba (napr. s.r.o.) alebo fyzická osoba, tým je práve živnostník.

Živnosť je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu.

Dôležitým dokumentom pre živnostníka je zákon číslo 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (ďalej len „zákon“). V zákone nájdete dôležité informácie, ako napr. či vaša činnosť vôbec môže byť živnosťou, rozsah živnostenského oprávnenia atď.

 

Založenie živnosti

Živnosť sa zakladá ohlásením, ktoré sa vykonáva na miestne príslušnom okresnom úrade na odbore živnostenského podnikania (OŽP) alebo aj z domova prostredníctvom portálu slovensko.sk za 24 hodín, pričom už na druhý deň môžete začať podnikať.

V prípade, ak to chcete urobiť osobne na OŽP budete potrebovať:

 

Pri zakladaní živnosti na úrade zaplatíte poplatky:

 

V prípade, ak to chcete vybaviť z pohodlia domova:

Vyberte si druh živnosti a vyplňte kontaktné údaje do elektronického formulára na založenie živnosti. O zvyšok sa postarajú odborníci z právnickým vzdelaním, ktorí za poplatok vybavia za vás všetko online, vrátane elektronického ohlásenia živnosti.

 

Viac informácií:

 

Tím RPIC RV

 

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.