Počuli ste už o programe Kreatívna Európa (CREA)?

Kreatívna Európa je program Európskej komisie na podporu kultúry a audiovizuálneho sektora.

 

V nadväznosti na predchádzajúci program Kreatívna Európa nová verzia programu Kreatívna Európa bude naďalej podporovať európske kultúrne a kreatívne odvetvia v období 2021 – 2027.

 

Program Kreatívna Európa, ktorého rozpočet sa v porovnaní s rokmi 2014-2020 a sumou 1,4 miliardy eur takmer zdvojnásobí, by mal do kultúrnych a kreatívnych odvetví investovať v rokoch 2021-2027 približne 2,5 miliardy eur.

 

Nový program podporuje kultúru a zároveň jej pomáha pozviechať sa z následkov pandémie ochorenia COVID-19.

 

Program vychádza z predchádzajúceho programu a pokračuje v jeho štruktúre s tromi okruhmi – „KULTÚRA“, ktorý pokrýva kultúrne a kreatívne sektory s výnimkou audiovizuálneho sektora; „MÉDIÁ“, ktorý pokrýva audiovizuálny sektor; a „MEDZISEKTOROVÝ okruh“, ktorý pokrýva činnosti vo všetkých kultúrnych a kreatívnych sektoroch.

 

Podpora z medzisektorovej oblasti programu Kreatívna Európa (Crossectoral Strand) bude po prvýkrát určená aj pre sektor spravodajských médií, na podporu mediálnej gramotnosti, pluralizmu, slobody tlače a kvalitnej žurnalistiky. Médiá by sa tiež mohli uchádzať o podporu určenú na zvládanie výziev spojených s digitalizáciou.

 

Momentálne sú otvorené 2 výzvy:

  1. Európske siete kultúrnych a kreatívnych organizácií
  2. Films on the move / Filmy v pohybe (výberová distribúcia)

 

Pre viac informácií odporúčame sledovať:

 

Tím RPIC RV

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.